فراخوان ساترا از کارشناسان رسانه جهت ارائه نظر درباره پیش‌نویس دستورالعمل «شرایط استفاده» از رسانه (terms of use)

سازمان تنظیم مقررات رسانه‌‌های صوت و تصویر فراگیر جهت حمایت از حقوق مخاطبان و ارائه الگوی مطلوب ارتباط بین رسانه‌های صوت و تصویر و کاربران، ضمن مطالعه‌ نمونه‌های مشابه در دنیا، اقدام به تدوین ضوابط «شرایط استفاده» از رسانه (Terms of Use) کرده است.
«شرایط استفاده» از رسانه در زمان عضویت در هر سامانه‌ صوتی و تصویری، جزو مراحل ثبت‌نام به کاربران ارائه می‌شود که طبق آن کاربر علاوه بر آشنایی با حقوق خود، متعهد می‌شود به موارد مورد اشاره در ضوابط پایبند باشد و در مقابل رسانه نیز متعهد می‌شود بر اساس شرایط این قرارداد به کاربر خدماتی ارائه دهد.
به عبارت دیگر، «شرایط استفاده» از رسانه ضوابطی است که ضمن حمایت از حقوق کاربران، به جنبه‌های مهم مانند حمایت از حقوق مالکیت فکری، صیانت از حریم خصوصی و… نیز توجه می‌کند.
بر اساس این ضوابط تمامی رسانه‌ها ملزم به درج این قسمت در سامانه خود می‌-شوند و کاربر پیش از عضویت حتماً ضوابط را مطالعه می‌کند و در صورت موافقت با ضوابط گزینه «شرایط استفاده از این سامانه را مطالعه کرده و می‌پذیرم» را تیک می‌زند.
از این رو، ساترا به منظور تعامل، همفکری و استفاده از نظرات پژوهشگران و فعالان حوزه صوت و تصویر، «ضوابط و الزامات شرایط استفاده» را پیش از ابلاغ جهت ملاحظه و اعلام نظرات منتشر می‌کند. علاقه‌مندان می‌توانند پس از مطالعه این ضوابط (اینجا)، نقطه نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود رر مطرح کنند.