پیام نوروزی دکتر امامیان ریاست ساترا

نوروز یادآور شکفتن است و اکنون که در آستانه نوروزیم، مجالی است برای نگریستن به سالی که گذشت، تدبر در آموخته‌های دیروز، برای نیل به فردایی روشن.

سال ۹۸ برای کشور ما مملو از چالش‌های بزرگ و موفقیت‌های بزرگ بود. شکل‌گیری اولیه نظام رسانه‌های خصوصی صوتی ‌و ‌تصویری کشور به محوریت ساترا و اثری که این رسانه‌ها به عنوان مکمل رسانه ملی در جهت‌دهی افکار عمومی و تأمین منافع ملی ما دارد در سال گذشته محکی جدی خورد. نقش مهم و اثرگذاری که رسانه‌های بخش خصوصی در این چهارچوب در اتفاقات سال ۹۸ از جمله شهادت شهید سلیمانی، اتفاقات مرتبط با انتخابات و اطلاع‌رسانی‌های عمومی در دوره شیوع بیماری کرونا ایفا کردند، اهمیت این رسانه‌ها را بیش از پیش نمایان کرد.

در شرایطی که کشور مورد تحریم رسانه‌ای قرار گرفته و رسانه‌های پرشمار ماهواره‌ای و غول‌های جهانی اینترنتی برای تسخیر بازار و افکار عمومی مخاطب ایرانی تلاش روزافزونی می‌نمایند، رسانه‌های صوتی و تصویری نقشی دوچندان در این کارزار رسانه‌ای دارند. با این وجود، سال ۹۸ را می‌توان سال شروع موثر فعالیت‌های رسانه‌ای مکمل رسانه ملی در راستای منافع عمومی ارزیابی کرد که در آینده می‌تواند به یک نظام جامع، متکثر و متنوع با محوریت رسانه ملی تبدیل شود.

پیش‌بینی می‌کنم سال ۹۹ سالی خواهد بود که در نظام حکمرانی رسانه‌ای کشور از فاز تنظیم‌گری به معنای سلبی آن وارد فاز ایجابی خواهیم شد که در آن رسانه‌های بخش خصوصی، به عنوان حلقه‌های تکمیلی زنجیره خانواده رسانه‌ای کشور محسوب می‌شوند و جامعه ایرانی می‌تواند روی توان، حوزه نفوذ، نوآوری و ابتکار آنها برای تأمین منافع ملی حساب ویژه‌ای باز کند.

سال جدید را به فعالین و مدیران رسانه‌های صوتی و تصویری، مدیران رسانه ملی و به طور ویژه ریاست محترم رسانه ملی که تلاش‌ها و پیگیری‌ها و همت جدی ایشان مسیر ساترا را هموار کرد تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

از همکارانم در ساترا که با کمبود امکانات، همه تلاش خود را برای تبدیل این سازمان به یک عنصر محوری در نظام حکمرانی رسانه‌ای کشور به کار گرفته‌اند، قدردانی می‌کنم و آرزوی سالی خوب و پر از خبرهای امیدبخش برای این عزیزان و خانواده‌های محترمشان طلب کنم.

امیدوارم چالش‌هایی که در سال ۹۸ شکل گرفت، خصوصاً بیماری که در هفته‌های اخیر در کشور شایع شده، از این مرز و بوم رخت بربندد و سال جدید سال گشایش درهای رحمت الهی و بسته شدن باب ابتلا و آلام در کشور عزیزمان باشد.

سید محمدصادق امامیان