شکل‌گیری نهادهای تنظیم‌گر یکی از تحولات فناورانه در حوزه حکمرانی است

رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی در نشست هم‌اندیشی رئیس قوه قضاییه با فعالان و نقش‌آفرینان زیست‌بوم فناوری و نوآوری، در خصوص اهمیت رگولاتورها و نهادهای تنظیم‌گر در حوزه رسانه های نوین اظهار کرد:  یکی از اصلی‌ترین نوآوری‌های مورد نیاز کشور، نوآوری در حوزه حکمرانی و جامعه است که با توجه به تحولات تکنولوژیک به شدت مورد توجه قرار دارد.

دکتر سیدصادق امامیان افزود: شکل‌گیری نهادهای تنظیم‌گر و رگولاتورها یکی از تحولات فناورانه در حوزه حکمرانی است که با توجه به شرایط جدید روز به روز نیاز بیشتر به حضورشان احساس می‌شود.

نهادهای تنظیم‌گر، مکمل قوه قضاییه هستند

وی در ادامه با بیان اینکه رگولاتورها به چند علت می‌توانند مکمل قوه قضاییه باشند، خاطرنشان کرد: نیازهای جدی پیچیدگی‌های زیادی را ایجاد می‌کند و نمی‌توان از قضات انتظار داشت خود را با تغییرات دائمی فناورانه تطبیق دهند. متناسب با پیچیدگی‌ها سازمان‌های تخصصی رگولاتوری می‌توانند قسمتی از کار را برعهده بگیرند.

رئیس ساترا ادامه داد: نکته دوم این است که قوه قضاییه ماهیتا ورود پسینی دارد، یعنی وقتی اتفاقی رخ می‌دهد و حقی ضایع می‌شود قوه قضاییه ورود می‌کند و حق ضایع‌شده را بازپس می‌گیرد. اما گاهی جبران، امکان‌پذیر نیست.

امامیان تاکید کرد: در دنیای فناورانه این اتفاق‌ها به قدری به تواتر می‌افتد و هزینه‌های اجتماعی و سیاسی آن گاهی به قدری بالاست که ورود پسینی قوه قضاییه عملا دردی را دوا نمی‌کند.

در حوزه رسانه‌های نوین جرایم متعدد و متکثر هستند

وی همچنین خاطرنشان کرد: در حوزه‌ای که ما درگیر آن هستیم، در پلتفرم‌ها یا سکوهایی که میلیون‌ها نفر روی آن محتوا می‌گذارند و کار می‌کنند تعداد تخلفات به قدری زیاد است که دادگاه‌ها نمی‌توانند به همه آنها رسیدگی کنند. در همه دنیا برای اینها ابزارهای پیشینی در نظر می‌گیرند که این فرایندها عمدتا در نهادهای تنظیم‌گر اتفاق می‌افتد.

رئیس ساترا با تاکید بر اینکه در حوزه رسانه‌های نوین جرایم به شدت متعدد و متکثر و عمدتا جدید هستند، اظهار کرد: جالب اینکه دنیا دارد به جرایمی اعتراف می‌کند که قبلا ما مدعی آن بودیم اما آنها انکار می‌کردند مثلا زمانی که ما می‌گفتیم رسانه‌ها افکار را منحرف می‌کنند ولی کسی قبول نمی‌کرد اما اکنون فیک‌نیوز، پدیده‌ای است که هیچ‌کس آن را انکار نمی‌کند. این جرمی است که با ابزارهای فناورانه اتفاق می‌افتد و نقشی که رگولاتورها در این زمینه دارند، بسیار مهم است.

امامیان در پایان موافقت قوه قضاییه و حمایت ریاست محترم این قوه برای استفاده از ظرفیت‌های نوین از جمله سازمان‌های تنظیم گر را اقدامی کاملا مترقی دانست و از این رویکرد مترقی قوه قضاییه در مواجهه با نهادهای تنظیم‌گر قدردانی کرد.