دستورالعمل اجتماعات مجازی زنده در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر

مقدمه توجیهی:

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تعطیلی بسیاری از برنامه‌هایی که مستلزم اجتماعات مردمی است و نیز در پیش بودن تعطیلات نوروز و توصیه به ماندن مردم در خانه برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس، اوقات فراغت قابل توجهی برای مردم به وجود آمده است. در این شرایط، برگزاری اجتماعاتی نظیر برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مدارس، برنامه هیئت‌های مذهبی و برنامه‌های سرگرمی تحت تأثیر قرار گرفته است. در این شرایط رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر می‌توانند نقش موثری در پر کردن اوقات فراغت و نیز تسهیل برگزاری اجتماعات به صورت مجازی داشته باشند.

ساترا با درک شرایط فوق‌العاده کشور، مجوز ارائه خدمات «اجتماعات مجازی زنده» را به صورت محدود وفق دستورالعمل حاضر، به متقاضیان دارای مجوز فعالیت رسانه صوت و تصویر فراگیر از ساترا اعطا می‌کند.

بخش اول- تعاریف:

۱- در این دستورالعمل، واژگان و عبارات در معانی مشروح زیر به کار می‌رود:

۱-۱ ساترا: سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر

۱-۲ خدمت پخش زنده: خدمتی که صوت و تصویر فراگیر را همزمان با وقوع آن یا در صورت تأخیر از وقوع، پیش از اتمام آن منتشر نماید.

۱-۳ رسانه: دارنده مجوز فعالیت رسانه صوت و تصویر فراگیر معتبر از ساترا

۱-۴ رسانه مُجاز: رسانه‌ای که موفق به اخذ مجوز ارائه خدمات «اجتماعات مجازی زنده» از ساترا شده است.

۱-۵ کاربر: شخص حقیقی یا حقوقی که صوت و تصویر را برای انتشار در «رسانه» بارگذاری کند.

۱-۶ مخاطب: شخص حقیقی که «صوت و تصویر» انتشار یافته در «رسانه» را دریافت کند.

۱-۷ محتوای رویداد: محتوایی که زمان وقوع آن از قبل مشخص بوده و وقوع آن نیازمند هماهنگی عوامل انسانی است، نظیر کنسرت‌های موسیقی و تئاتر.

۱-۸ جدول پخش: کاربرگ اعلام مشخصات پخش زنده نظیر زمان پخش، برگزارکننده رویداد و موضوع محتوای رویداد است.

۱-۹ سامانه شاهد: سامانه‌ای که توسط رسانه ایجاد شده و محتوای انتشاریافته به صورت زنده به همراه کلیه داده‌های‌ همراه از قبیل گفتگوی کاربران، تعداد کاربران، تعداد بازدید‌ها، ساعت و تاریخ انتشار و اطلاعات هویتی کاربر (در مواردی که خدمت پخش زنده به صورت تعاملی منتشر می‌شود) در آن ذخیره خواهد شد.

۱-۱۰ سامانه نظارت برخط: سامانه‌ای که توسط رسانه ایجاد شده و امکان مشاهده پخش زنده‌های در جریان، حساب‌های پخش زنده، جدول پخش‌های تاییدشده و مجوزهای مربوط به رویدادها در آن به صورت در لحظه ثبت شده است.

۱-۱۱ خط ارتباطی ویژه: مسیر ارتباطی بین ساترا و رسانه است که برای مواقع اضطراری و انتقال فوری دستورالعمل‌ها به رسانه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱-۱۲ قابلیت تعاملی پخش زنده: وجود امکان نظردهی مخاطب پخش زنده در قالب متن، صوت یا تصویر در زمان انتشار محتوای زنده به نحوی که برای عموم قابل رؤیت باشد.


بخش دوم- موضوعات
:

۲- رسانه مجاز می‌تواند صرفا نسبت به انتشار رویداد «اجتماعات مجازی زنده» با موضوعات زیر اقدام نماید:

۲-۱- انتشار  برنامه‌های تحصیلیِ آموزشی توسط مدارس و دانشگاه‌ها به صورت زنده

۲-۲- انتشار کنسرت‌های موسیقی دارای مجوز از مراجع ذی‌صلاح به صورت زنده

۲-۳- انتشار تئاترهای دارای مجوز از مراجع ذی‌صلاح به صورت زنده

۲-۴- انتشار هیئت‌ها و سخنرانی‌های مذهبی مُجاز به صورت زنده

۲-۵- دوربین ثابت مستقر در حرم مطهر اهل بیت (علیهم‌السلام) و بقاع متبرکه.

بخش سوم- شرایط عمومی:

۳- رسانه متقاضی ارائه خدمات زنده وفق این دستورالعمل، باید سابقاً مجوز فعالیت صوت و تصویر فراگیر را از ساترا دریافت کرده باشد.

تبصره: در مواردی که درخواست اخذ مجوز فعالیت طبق فرآیندهای معمول از طرف متقاضی در سامانه ساترا ثبت شده ولی به دلیل اطاله، منجر به صدور مجوز نشده است، متقاضی با تشخیص ساترا می‌تواند براساس این مقررات عمل نماید.

۴- رسانه متقاضی ارائه خدمات اجتماعات مجازی زنده، با رعایت شروط ذیل می‌تواند درخواست خود را به ساترا تحویل نماید:

۴-۱- ایجاد سامانه نظارت برخط و تحویل دسترسی سامانه مذکور به ساترا

۴-۲- ایجاد سامانه شاهد و تحویل دسترسی ساترا به آن سامانه

تبصره- مدت زمان ذخیره‌سازی محتوای موضوع این ماده، حداقل سه ماه شمسی از زمان انتشار برای اولین بار است.

۴-۳- ایجاد خط ارتباطی ویژه و معرفی نماینده رسانه برای ارتباط با ساترا در اجرای این دستورالعمل

۴-۴- ایجاد سازوکار تشخیص در لحظه تخلفات محتوا در پخش زنده و قطع فوری آن بنا به تشخیص مدیر رسانه یا اعلام ساترا

۴-۵- ایجاد سامانه تأخیر زمانی به میزان اعلامی از سوی ساترا حسب موقعیت‌های حساس به تشخیص مدیر رسانه یا اعلام ساترا

تبصره ۱- برنامه‌های تحصیلیِ آموزشی از مفاد این بند مستثنی است.

تبصره ۲- در موارد اختلاف نظر مدیر رسانه با ساترا، تصمیم ساترا لازم‌الاتباع است.

۴-۶- ایجاد سازوکار ثبت تخلفات و شکایات از سوی مخاطبان در رسانه

۵- رسانه مجاز ملزم به اعمال سازوکارهای فنی برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به امکان پخش زنده است.

۶- پخش زنده اجتماعات مجازی موضوع این دستورالعمل الزاماً باید بدون حضور تماشاگر بوده و رسانه مجاز موظف است به محض مشاهده تخلف از این ماده، پخش زنده مذکور را از دسترس مخاطبان خارج کند. همچنین در انتشار پخش زنده در رسانه‌های ناشرمحور، مدیر رسانه باید پیش از انتشار محتوا، از رعایت این ماده اطمینان حاصل نماید.

۷- رسانه مجاز موظف است برای هر پخش زنده، رده‌بندی سنی را بر اساس تشخیص خود با مشورت متخصصین مربوطه اعمال و پیش از ارائه پخش زنده به مخاطب اعلام کند. در صورتی که رده سنی اعلام شده در رسانه از نظر ساترا درست نباشد، رسانه مجاز موظف است وفق نظر ساترا عمل نماید.

۸- رسانه مجاز، موظف است حداقل بیست و چهار ساعت پیش از پخش زنده، درخواست خود را به همراه جدول پخش و مجوزهای مربوطه به اداره کل صدور مجوز ساترا ارسال کند.

تبصره- رسانه مجاز، در صورت درخواست کاربر برای پخش زنده، موظف است بیست و چهار ساعت پیش از اعطای دسترسی پخش زنده، جدول پخش را به همراه مجوزهای مربوطه از کاربر دریافت و تایید کرده و در سامانه برخط ثبت کرده باشد.

۹- رسانه مجاز موظف است فهرست تجهیزات و زیرساخت مورد استفاده در انتشار محتواهای موضوع این دستورالعمل نظیر فهرست edge servers مورد استفاده را به ساترا اعلام نماید.

۱۰- رسانه مجاز مکلف به دارا بودن سامانه ارتباط مستقیم با کاربر پخش زنده برای تذکر و هشدار راجع به تخلفات وی در حین پخش زنده است.

۱۱- مسئولیت کنترل و اعمال قوانین جاری کشور و مقررات ساترا بر عهده مدیر رسانه مجاز بوده و در صورت تخلف حساب کاربری، رسانه مجاز حسب مورد موظف به تذکر و اخطار، حذف محتوا، مسدودسازی امکان استفاده از خدمات پخش زنده یا مسدودسازی حساب کاربری است.

۱۲- مدیر رسانه مجاز موظف است در قرارداد خود با تولیدکننده محتوا، ممنوعیت انتشار آن محتوا از پلتفرم‌های فاقد مجوز را تصریح نماید.

تبصره- رسانه مجاز مکلف است تعهد نسبت به این موضوع را از کاربر خود اخذ کند.

۱۳- رسانه مجاز در صورت پخش زنده از جانب خود مکلف به رعایت الزامات «دستورالعمل اجتماعات مجازی زنده در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر» است و این الزامات منحصر به کاربر نیست.

بخش چهارم- شرایط اختصاصی:

الف) برنامه‌های تحصیلیِ آموزشی

۱۴- رسانه مجاز می‌تواند به درخواست رسمی مدیر مدرسه مورد تأیید وزارت آموزش و پرورش یا نماینده مورد تایید وی، یا یک مرجع رسمی از دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امکان ارائه خدمات پخش زنده آموزشی را برای ایشان فراهم نماید.

تبصره- رسانه مجاز می‌تواند به تعداد معلمان یا اساتید یا موضوعات درخواست‌شده، حساب کاربری اختصاص دهد.

۱۵- رسانه مجاز ملزم به ایجاد سازوکاری است تا تعداد مشاهده‌کننده همزمان هر پخش زنده آموزشی از ۵۰۰ نفر تجاوز نکند.

ب) برنامه‌های کنسرت موسیقی و تئاتر

۱۶- رسانه مجاز ملزم است پیش از اعطای دسترسی پخش زنده به کاربر متقاضی انتشار برنامه کنسرت یا موسیقی، مجوزهای مربوطه را دریافت و پس از تأیید و بارگذاری در سامانه نظارت برخط، دسترسی مذکور را برقرار نماید.

تبصره- چنانچه بارگذاری و انتشار محتوای موضوع این دستورالعمل توسط خود رسانه انجام پذیرد، مسئولیت اخذ مجوزهای مرتبط و ثبت آنها وفق مفاد این ماده، برعهده مدیر رسانه خواهد بود.

۱۷- رسانه مجاز نمی‌تواند در پخش زنده کنسرت و تئاتر قابلیت تعاملی ایجاد و به‌کارگیری نماید.

۱۸- رسانه مجاز ملزم به ایجاد سازوکاری است تا تعداد مشاهده‌کننده همزمان هر پخش زنده تئاتر و کنسرت در آن رسانه از ۱۰.۰۰۰ نفر تجاوز نکند.

ج) برنامه‌های هیئت‌ها و سخنرانی‌های مذهبی و دوربین ثابت بقاع متبرکه

۱۹‌- رسانه مجاز موظف است بیست و چهار ساعت پیش از اعطای دسترسی پخش زنده هیئت‌ها و سخنرانی‌های مذهبی به کاربر، جدول پخش هیئت‌های مذهبی را از کاربر دریافت و به تایید ساترا رسانده باشد.

تبصره- ساترا در چهارچوب کارگروه مشترک با سازمان تبلیغات اسلامی یا هیأت رزمندگان اسلام، جداول پخش موضوع این ماده را بررسی و نتیجه را به رسانه اعلام می‌کند.

۲۰- رسانه مجاز نمی‌تواند در برنامه‌های هیئت‌ها و سخنرانی‌های مذهبی و دوربین ثابت بقاع متبرکه قابلیت تعاملی ایجاد و به‌کارگیری نماید.

۲۱- رسانه مجاز ملزم به ایجاد سازوکاری است تا تعداد مشاهده‌کننده همزمان هر پخش زنده هیئت‌ها و سخنرانی‌های مذهبی در آن رسانه از ۱۰.۰۰۰ نفر تجاوز نکند.

۲۲- پخش زنده دوربین ثابت مستقر در حرم مطهر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و بقاع متبرکه در صورتی مجاز است که درخواست مربوطه به تأیید رسمی حراست سازمان اوقاف و امور خیریه رسیده باشد.

بخش پنجم- سایر موارد

۲۳- اپراتورهای تلویزیون تعاملی برای پخش زنده اجتماعات مجازی علاوه بر دستورالعمل حاضر، ملزم به رعایت الزامات قرارداد تلویزیون تعاملی با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دریافت تاییدیه‌های مربوطه از آن سازمان خواهند بود.

۲۴- ساترا بر حسن اجرای این دستورالعمل نظارت کرده و با متخلفان برخورد خواهد کرد.

تبصره- نحوه نظارت با توجه به محتوای رویداد از جانب ساترا مشخص خواهد شد و رسانه موظف است بر اساس تصمیمات ساترا عمل کند.

۲۵- رسانه مجاز موظف است وفق نظر ساترا نسبت به تغییرات جدول پخش عمل نماید.

۲۶- رسانه موظف است تعهدنامه رسمی ضمیمه‌شده به این دستورالعمل را طبق قالب اعلام‌شده توسط ساترا تأمین و تهیه کند و به امضای مدیر و مالک رسانه برساند. تعهدنامه مذکور باید ممهور به مهر اشخاص حقوقی بوده و پس از گواهی صحت امضای امضاکنندگان توسط دفترخانه اسناد رسمی، اصل آن به سازمان تحویل گردد.

۲۷- مدت مجوز موضوع این دستورالعمل از تاریخ صدور لغایت ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ شمسی خواهد بود.

تبصره- در صورت تداوم شرایط بحران ناشی از کرونا و تداوم ممنوعیت برگزاری اجتماعات، بنا بر صلاحدید ساترا این مدت قابل تمدید به دفعات خواهد بود.

فایل pdf دستورالعمل اجتماعات مجازی زنده در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر