تفاهم ساترا و فرابورس برای تامین مالی طرح‌های صوت و تصویر ایرانی

مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) و شرکت فرابورس ایران دوشنبه ۲۸بهمن برگزار شد.

رسانه باید به شکل رقابتی در حوزه خصوصی کار کند

رئیس ساترا در ابتدای این مراسم با بیان اینکه جلسه امروز نمادین است اما پیام زیادی دارد، اظهار کرد: صنعت رسانه به شدت در حال رشد است و رشد و تنوع در رسانه مبتنی بر تامین مالی است. اگر ما نتوانیم رسانه‌های کشور را تامین مالی کنیم میدان رقابت را به رسانه‌های خارجی واگذار می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی ساترا، دکتر محمدصادق امامیان ادامه داد: به وجود آمدن رسانه‌های بزرگ ولی محدود اتفاق دیگری است که ممکن است بیفتد. ما در بعضی موضوعات، بحث انحصار را داریم که بسیار خطرناک است. رسانه باید بتواند به شکل رقابتی در حوزه خصوصی کار کند.

وی با تاکید بر اینکه از سال ۹۴ گفته شده که رسانه‌های خصوصی می‌توانند بر بستر اینترنت ایجاد شوند و این یک فرصت است، اظهار کرد: قدرت رسانه را عدد مالی که پشت آن است نشان می‌دهد. نزدیک به ۳۲ میلیارد یورو بودجه ۶۴ رسانه اروپایی است.

اهداف تفاهم‌نامه ساترا و فرابورس

وی افزود: از جلسه امروز چند هدف داریم؛ حاکمیت و ما باید به دنبال توسعه رسانه‌های کشور باشیم نه به دنبال محدودسازی آن. دوم اینکه باید از صنعت رسانه استفاده کنیم و نگذاریم یک تعداد غول رسانه‌ای که وابستگی اقتصادی یا سیاسی خاص دارند به راس کار بیایند. ما باید نظام‌مند باشیم و در صنعت رسانه تنوع ایجاد کنیم. تفاهم‌نامه ساترا و فرابورس به مقابله با تسلط رسانه‌های خارجی و انحصار کارتل‌های مالی در حوزه رسانه، از طریق همکاری با فرابورس و حمایت از جمع‌سپاری مالی و مشارکت مردمی منجر می‌شود.

رئیس ساترا گفت: همچنین نباید بگذاریم پول‌های کثیف وارد صنعت رسانه شود، زیرا رسانه شکل‌دهنده افکار و سبک زندگی مردم است.

امامیان در ادامه با اشاره اهمیت سهم محتوای داخلی گفت: ما باید توجه ویژه‌ای به رسانه ملی داشته باشیم، چون هر گاه رسانه ملی ضربه خورده فرهنگ عمومی هم ضربه خورده است. در جلسه‌ای که شنبه در شورای عالی فضای مجازی  برگزار شد مقرر شد حداقل ۴۰ درصد محتوای هر سرویس داخلی باید مربوط به موضوعات داخلی باشد.

وی در ادامه افزود: دوم اینکه سهم اقتصاد دیجیتال به ۱۰ درصد رسید  و ما تلاش می‌کنیم این اقتصاد دیجیتال خلاق و محتوامحور باشد. سلایق مردم می‌تواند در رسانه تبلور پیدا کند. امیدواریم همکاری ما با فرابورس به اینجا محدود نشود و  سبب رشد و شفافیت بیشتر اقدامات شود.

دکتر امامیان خاطرنشان کرد: تامین مالی پروژه‌های فرهنگی در قالب کراد فاندینگ یا شرکت‌هایی که بزرگ شده‌اند این قابلیت را ایجاد می‌کند که بتوانیم در قالب اوراق بهادار سهام خود را عرضه کنیم.

وی با بیان اینکه ما در حوزه سواد مالی بحث تلویزیون اینترنتی بازار سرمایه را مطرح می‌کنیم، گفت: امیدواریم این همکاری شکل بگیرد تا بتوانیم تولید محتوای خاصی در بازار سرمایه داشته باشیم اکنون در بازار سرمایه عطش خاصی وجود دارد که با این همکاری می‌توان به آن پاسخ داد‌.

1 1 300x200 - تفاهم ساترا و فرابورس برای تامین مالی طرح‌های صوت و تصویر ایرانی

مدیرعامل شرکت فرابورس نیز در ادامه این نشست گفت: در حال حاضر بالغ بر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان ثروت مردم در فرابورس معامله می‌شود که در قالب ۱۰ بازار مختلف فعال است.

امیر هامونی ادامه داد: بالغ بر ۵۰۰ نماد و ۴۰۰ صنعت از طریق ۶ کارگزاری مخاطب ۱۱ میلیون نفره را تامین می‌کند. پیش از اینکه فرا بورس فعال شود ما به شکل سنتی سهام داشتیم اما فرابورس محیط و اقلیم سرمایه را متنوع کرده است و سعی کرده به تامین بخش‌های مختلف کمک کند. از دولت و بنگاه‌های متوسط و حتی اشخاص و خانوارها این تامین انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در صنعت صوت و تصویر فراگیر تفاهم‌نامه‌ای را امضا می‌کنیم تا همکاری بین ما و ساترا برقرار شود و از این طریق به تامین مالی این صنعت کمک کنیم‌.

رونمایی از اپلیکیشن «سلیما»

در انتهای این مراسم، با حضور رییس ساترا و مدیرعامل فرابورس ایران از اپلیکیشن «سلیما» رونمایی شد.پلتفرم «سلیما» بستری برای تأمین مالی جمعی (کراد فاند) و جمع‌سپاری (کراد سورس) پیرامون پروژه‌های حوزه صنایع فرهنگی مرتبط با شخصیت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است که در آن کاربران می‌توانند در پیش‌برد پروژه‌ها، مشارکت مالی و غیرمالی داشته باشند.

رئیس ساترا با اشاره به راه‌اندازی اپلیکیشن «سلیما» گفت: درخواست عمومی از ذی‌نفعان این اثر این است که برای مثال صندوقی را برای شهدای بین‌الملل دفاع از حرم راه‌اندازی کنند تا معیشت آنها تامین شود در واقع فرابورس خودش ایجادکننده این درخواست نیست بلکه بستری است برای اینکه ذی‌نفعان پیشنهاد بدهند و او انجام دهد.

مدیرعامل فرابورس نیز در این خصوص گفت: علاوه بر پلتفرم کراد فاند در حوزه صنایع فرهنگی و تولید فیلم و سریال، در نظر داریم در قالب یک «صندوق بین‌المللی» در ابعاد دیگر مرتبط با «مدافعان حرم» به ویژه حمایت از خانواده‌های شهدای مدافع حرم به جذب مشارکت مالی علاقه‌مندان سردار در سراسر دنیا بپردازیم.