ارزیابی عملکرد دستورالعمل اجتماعات مجازی زنده در رسانه‌های صوت و تصویر

جلسه هم‌اندیشی مسئولان ساترا و مدیران رسانه های صوت و تصویر فراگیر با موضوع «چالش ها و فرصت های اجتماعات مجازی» برگزار شد.
رئیس ساترا در ابتدای این جلسه با تشریح اقدامات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در دوران قرنطینه خانگی اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا و لزوم قرنطینه خانگی در کشور، ما شاهد رشد صنعت صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی بوده ایم.
دکتر سید محمد صادق امامیان با بیان اینکه صنعت صوت و تصویر فراگیر برای منافع عمومی جامعه مفید است، ادامه داد: سهم این صنعت در کشور روز به روز در حال افزایش است، پس باید به جای کنترل این صنعت به فکر این باشیم که چگونه از شرایط کنونی به نفع ارتقای آن بهره ببریم.
وی با اشاره به موضوع پخش زنده نیز گفت: با شیوع کرونا، اجتماعات مجازی نه تنها در ایران بلکه در دنیا مورد توجه قرار گفته است. واکنش ها در کشور ما نیز به این موضوع مثبت بوده است. تا جایی که طبق آمار تاثیر و نقش صنعت صوت و تصویر فراگیر در دوران کرونا بسیار بیشتر از ماهواره بوده است.
رئیس ساترا تاکید کرد: رسانه های صوت و تصویر، مکمل رسانه ملی هستند که می توانند متفاوت از رسانه ملی عمل کنند زیرا به لحاظ محتوا و تکنولوژی متفاوت هستند.
امامیان با اشاره به اینکه ساترا مجوز اجتماعات مجازی و برنامه های آموزشی، مذهبی و سرگرمی را به رسانه های صوت وتصویر فراگیر ارائه کرد، اظهار کرد: رسانه ها توانستند ویژه برنامه نیمه شعبان، تئاتر و کنسرت را به صورت پخش زنده در اختیار کاربران قرار دهند که خوشبختانه با استقبال خوب مردم روبرو شد.
رئیس ساترا با بیان اینکه هنوز مجوز پخش زنده عمومی به رسانه ها اعطا نشده اظهار کرد: ما در تلاشیم تا این مجوز را به رسانه ها ارائه کنیم زیرا معتقدیم اجتماعات مجازی نباید صرفا مناسبتی و موضوعی باشد و باید مسائل مختلف مثل آموزش، سرگرمی و… را هم دربربگیرد.
وی در ادامه از انتشار گزارش هایی در خصوص بحث کرونا و حکمرانی رسانه در مرکز مطالعات این سازمان خبر داد.
در ادامه این جلسه، معاون تدوین مقررات و امور حقوقی ساترا با اشاره به موضوع تنظیم گری و تبلیغات گفت: کاربر فضای مجازی با تماشاگر صدا و سیما تفاوت ماهوی دارد به همین دلیل باید تبلیغات در رسانه های صوت و تصویر نرم و استاندارد مشخصی داشته باشد که ساترا دراین خصوص اقداماتی را در دست دارد.
وحید فرهمند در بخش دیگر اظهاراتش پخش زنده تلویزیونی را یک تجربه موفق دانست که نمای موفق‌تری را پیش رو دارد. وی در این خصوص گفت: ساترا توانست حاکمیت را مجاب کند که صنعت صوت و تصویر فراگیر قابلیت بالایی دارد و باید از آن بهره برد.
در ادامه، نمایندگان رسانه های صوت و تصویر فراگیر حاضر در جلسه توضیحاتی را ارائه کردند.

استقبال قابل توجه کاربران از پخش زنده
نماینده رسانه پیشتاز و ام پی فور ضمن تشکر از اقدامات ساترا برای اعطای مجوز اجتماعات مجازی اظهار کرد: رسانه های صوت و تصویر پتانسیل خوبی دارند و باید از آن به درستی استفاده کرد که خوشبختانه ساترا این شرایط را فراهم کرد.
وی در ادامه از افزایش ۴ برابری ترافیک این رسانه در بخش دانلود و VODها و افزایش ۴۰ درصدی اشتراک در این رسانه خبر داد.
نماینده رسانه نماوا نیز در این جلسه اظهار کرد: ما پیشتر امکانات ساختاری اجتماعات مجازی را نداشتیم اما با همکاری ساترا این موانع رفع شد و پخش آنلاین به ویژه کنسرت ها مورد استقبال کاربران قرار گرفت.
در ادامه این جلسه، نماینده رسانه ارمغان راه طلایی با تاکید بر بازخورد مثبت اقدام ساترا در راستای اعطای مجوز اجتماعات مجازی به رسانه ها گفت: ساترا توانست حال مردم را در این دوران خوب کند.
وی همچنین از افزایش ۲تا ۳ برابری ترافیک داخلی و بین المللی این رسانه در دوران قرنطینه خانگی و افزایش تعداد کاربران خبر داد.
در ادامه نماینده تلویزیون تعاملی تیوا نیز تجربه جدید اجتماعات مجازی را یک تجربه خوب و موفقیت آمیز عنوان کرد و گفت: ساترا توانست یک کار جمعی را با حضور رسانه ها شکل دهد که اگر این اتفاق رخ نمی داد تجربه اجتماعات مجازی نیز محقق نمی شد.
وی در ادامه از افزایش ۱۰ برابری ترافیک در ساعات پخش زنده مثل کنسرت ها خبر داد.
نماینده تماشاخونه نیز اظهار کرد: سلیقه و ذائقه مردم در حال تغییر به سمت VODها و رسانه های صوت و تصویر فراگیر است و کرونا این سرعت تغییر را افزایش داد. از این رو اعطای مجوز اجتماعات مجازی از سوی ساترا به این رسانه ها تصمیمی درست در زمانی درست بوده است.
وی نیز از افزایش ۱۵ برابری ترافیک در زمان پخش زنده و افزایش ۵۰ درصدی میانگین ترافیک بعد از شیوع کرونا خبر داد.
در پایان، نمایندگان رسانه های حاضر در جلسه گزارشی از برنامه های رسانه ها برای ایام ماه مبارک رمضان ارائه کردند.