با حضور رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر از پیش‌نویس اساس‌نامه نهاد خود تنظیم‌گر رونمایی شد

جلسه رونمایی از پیش‌نویس اساس‌نامه نهاد خود تنظیم‌گر رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر روز گذشته با حضور رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی و مدیران عامل رسانه‌های دارای مجوز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی ساترا، مراسم رونمایی از پیش نویس اساسنامه نهاد خود تنظیم گر با حضور آقایان احسان دوست نماینده کافه بازار،  صراف مدیر عامل فیلم نت، مجیدی مدیر عامل پیشتاز مووی، شکوری مقدم مدیر عامل آپارات، نخجوانی مدیر عامل نماوا، شاملو مدیر عامل آنتن و اذری پور مدیر عامل هاشور و رئیس ساترا و معاون تدوین مقررات و امور حقوقی ساترا عصر روز سه شنبه برگزار شد.

نیازمند کمک جدی رسانه‌ها هستیم

در ابتدای این مراسم، رئیس ساترا در ابتدای این مراسم، دکتر محمد صادق امامیان رئیس ساترا در خصوص ریشه های شکل گیری ایده تشکیل نهاد خود تنظیم گر گفت: ایده شکل‌گیری این نهاد در چند جلسه با رسانه‌های مختلف مطرح شده است. ماهیت فضای مجازی ابعاد مختلفی را شامل می‌شود و اساسا چند بخشی است از این رو نه ساترا توان تنظیم‌گری همه حوزه‌های مربوط به صوت و تصویر در فضای مجازی به معنای سنتی را دارد و نه هیچ نگاه کارشناسی این موضوع را تایید می‌کند که همه مسئولیت‌ها در یک حوزه منحصرا برعهده یک نهاد دولتی باشد.
دکتر محمدصادق امامیان افزود: فضای رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر به قدری گسترده و پیچیده است که هیچ سازمانی نمی‌تواند به تنهایی مسئولیت این حوزه را برعهده بگیرد. به این موضوع به علت ضعف دانش و توان است که همه نهادهای حاکمیتی با آن مواجه هستند.
امامیان در ادامه با اشاره به دغدغه مشترک حاکمیت و رسانه ها برای ایجاد فضایی امن و مطمئن برای کاربران تاکید کرد: بسیاری از موضوعات مربوط به رسانه‌های صوت و تصویر از یک سو دغدغه حاکمیتی است و از سوی دیگر دغدغه خود رسانه‌هاست از این رو ما نیازمند همکاری و همیاری رسانه‌ها هستیم، زیرا هم دغدغه‌هایمان مشترک است و هم ما نیازمند کمک جدی هستیم.
رئیس ساترا با بیان اینکه اگر این همکاری شکل بگیرد خانواده رسانه‌های نوین جای خود را در کشور پیدا خواهد کرد، گفت: این خانواده می‌تواند نقش مهمی را در اتفاقات حساس و مهم که ابعاد رسانه‌ای و روانی آن بیشتر از ابعاد واقعی آن است، رقم بزند.همچنین ما می توانیم فعالین بخش خصوصی را دور یک میز کنار هم داشته باشیم و از ظرفیت آنها بهره کافی را ببریم.

2 1 1024x597 - با حضور رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر از پیش‌نویس اساس‌نامه نهاد خود تنظیم‌گر رونمایی شدوی با تاکید بر اینکه ما به بحث خودتنظیم‌گری به عنوان یک نیاز نگاه می‌کنیم نه یک حوزه تشریفاتی، خاطرنشان کرد: ما به دنبال مجموعه‌ای هستیم که برخی امور ساترا را به آن واگذار کنیم و تشکیل این نهاد نافی نهادهای دیگر یا منافع شخصی رسانه ها نیست و بیشتر کانال ارتباطی ساترا با رسانه‌هاست.
دکتر امامیان در ادامه بیان کرد: ایده ما این است که چگونه نهاد یا تشکلی را ایجاد کنیم که به نوعی نماینده همه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر قانونمند در کشور باشد و از طریق این نهاد تعاملات ساترا و رسانه‌ها شکل نظام مندی پیدا کند. ارتباطاتی که امروز بین ساترا و رسانه‌ها وجود دارد ارتباطات سازنده‌ای نیست بلکه بیشتر برای حل مشکل است.

رئیس ساترا همچنین با بیان اینکه خودتنظیم‌گری یکی از نشانه‌های سازمان‌های پیشرو است، اظهار کرد: من معتقدم به جای خودتنظیم‌گری باید از واژه هم‌تنظیم‌گری استفاده کنیم. همچنین دغدغه‌های جدی و انتظاراتی از سازمان در بحث رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر وجود دارد که رفع مسائل این رسانه‌ها رفع دغدغه و مسائل ساترا نیز هست.

اهداف و وظایف نهاد خود تنظیم‌گر رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر

در ادامه این نشست، معاون تدوین مقررات و امور حقوقی ساترا توضیحاتی را در خصوص کلیات اساس‌نامه نهاد خود تنظیم‌گر رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر ارائه کرد.
وحید فرهمند در این باره گفت: هدف از این اساس‌نامه این است که بخشی از وظایف ساترا به خود رسانه‌های دارای مجوز ساترا واگذار شود که کیفیت واگذاری تابع قابلیت و عملکرد رسانه‌هاست.
وی در ادامه گفت: طبق اساس‌نامه، نهاد خودتنظیم‌گر ۵ رکن دارد: مجمع عمومی، هیأت عامل، دبیرکل، هیأت تشخیص و ذی حساب. مجمع عمومی مهمترین رکنی است که نماینده همه رسانه‌های دارای مجوز در آن حضور دارند و کارکرد شبه‌تقنینی دارد.

3 4 1024x597 - با حضور رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر از پیش‌نویس اساس‌نامه نهاد خود تنظیم‌گر رونمایی شدفرهمند در خصوص اهداف این نهاد نیز اظهار کرد: استفاده از ظرفیت فعالان صنعت صوت و تصویر در فرایند تنظیمگری، تحقق منافع عمومی، کاهش سطح مداخلات حاکمیتی ساترا در فرآیندهای تنظیم‌گری، توانمندسازی رسانه‌های صوت و تصویر و فراهم کردن زمینه بهره‌برداری از نوآوری‌ها از جمله اهداف تشکیل نهاد خود تنظیم‌گر رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر هستند.
معاون تدوین مقررات و امور حقوقی ساترا با بیان اینکه این نهاد ۴ کمیته ایستا دارد که بنابر نظر اعضا، کمیسیون‌های موقت هم قابل تشکیل است، در خصوص برخی وظایف این نهاد گفت: از جمله مهمترین وظایف این نهاد را می‌توان ارتقای بهره‌وری و استفاده بهینه از منابع، ایجاد ساز و کارهای مناسب نهادی در جهت توسعه صنعت رسانه‌های صوت و تصویر، ارتقای فرهنگ عمومی استفاده از خدمات و محتوای صوت و تصویر فراگیر، ایجاد تسهیلات حمایتی برای رسانه‌های صوت و تصویر و… دانست.
در ادامه این نشست مدیرعاملان رسانه‌ای حاضر در جلسه پیشنهادها و انتقادهای خود در خصوص این اساس‌نامه را مطرح کردند.

1 3 1024x597 - با حضور رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر از پیش‌نویس اساس‌نامه نهاد خود تنظیم‌گر رونمایی شد

کوچک 1 1024x724 - با حضور رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر از پیش‌نویس اساس‌نامه نهاد خود تنظیم‌گر رونمایی شد
برای مشاهده اینفوگرافیک در اندازه اصلی اینجا کلیک کنید.