ایجاد عدالت رسانه‌ای در فضای مجازی، هدف دستورالعمل انتخاباتی ساترا

ششمین جلسه کمیسیون تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر با حضور آقایان دکتر علی عسگری رئیس رسانه ملی، دکتر احسان قاضی‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی، دکتر جواد بابایی معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور، خالدی معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی، سید صادق امامیان رئیس ساترا و… برگزار شد.

در این جلسه، ضمن تبیین و تشریح پیش‌نویس مقررات تدوین‌شده درباره اهداف و دستورالعمل‌ فعالیت‌های انتخاباتی، مقابله با اخبار جعلی و محتوای آسیب‌رسان، جلوگیری از تخلفات انتخاباتی، استفاده مناسب از ظرفیت رسانه های صوت و تصویر فراگیر در رونق بخشی به انتخابات، مصوب شد “ساترا” به اعمال این ضوابط در رسانه های صوت و تصویر فراگیر اقدام کند.

تبلیغات انتخاباتی باید طبق مقررات باشد

علی عسگری، رئیس رسانه ملی با بیان اینکه هدف ما برگزاری انتخابات سالم است و نظارت باید به‌گونه‌ای باشد که راه را بر هرگونه تخلف ببندد، اظهار کرد: دوری از عملیات روانی در فضای مجازی و رسیدن به فضای انتخاباتی و رقابتی سالم که ساترا برای اولین بار تنظیم‌گری در انتخاباتی در این حوزه را تجربه می کند، اهمیت بسزایی دارد.

وی با تاکید بر رعایت حداکثری قانون‌مداری در این فضا گفت: باید تلاش کنیم که رعایت عدالت رسانه ای برای تبلیغات همه نامزدهای انتخابات فراهم و تبلیغات طبق ضوابط باشد.

اهمیت پلتفرم‌های فضای مجازی در انتخابات روز به روز بیشتر می‌شود

قاضی‌زاده ‌هاشمی، نماینده مجلس نیز با اشاره به فعالیت‌های انتخاباتی در پلتفرم های فضای مجازی و اهمیت قاعده مند شدن آن گفت: مصوب شد با نظارت بر فعالیت پلتفرم‌های داخلی و خارجی نحوه تبلیغات، مشخص‌ و با پرهیز از هنجارشکنی فضای عادلانه و سالمی‌ برای رقابت فراهم شود.

وی افزود: علاوه بر این نحوه توزیع عادلانه پیام و مواد تبلیغی نامزدها نیز به بحث گذاشته شد و با ارائه نظرات «ساترا» نظارت بر فعالیت‌های انتخاباتی قانونمند خواهد شد.

هماهنگی ساترا با تصمیمات کمیسیون انتخابات کشور

سید صادق امامیان، رئیس ساترا نیز با اشاره به شعار «انتخابات فراگیر، رسانه فراگیر» گفت: دستورالعمل‌هایی را برای رسانه‌های صوت و تصویر ترسیم کردیم و در این میان فعالیت‌های مجاز آن‌ها را برای تبلیغات انتخابات ابلاغ خواهیم کرد تا فضای امن و سالمی ‌برای نامزدها و مردم در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری فراهم شود.

امامیان با اشاره به پایبندی ساترا به مصوبات کمیسیون انتخابات کشور متذکر شد: ورود ساترا به فضای مجازی و تنظیم‌گری در حوزه انتخابات اتفاق تازه‌ای است که به‌واسطه گسترش پلتفرم‌ها به وجود آمده. ساترا تابع قوانین و تصمیماتی است که این کمیسیون به همه رسانه‌ها ابلاغ می‌کند.