دادخواست تامین دلیل قضایی

گاهی ممکن است بین فعالان حوزه صوت و تصویر فراگیر اختلافی در بستر فضای مجازی به وجود ‌آید که جنبه حقوقی دارد و حسب مورد ممکن است جنبه قضایی نیز پیدا کند. برای مثال مالک یک اثر مدعی می‌شود که سایتی بدون کسب اجازه از او اقدام به انتشار اثر کرده است یا بعد از پایان مدت قرارداد بدون پرداخت حقوق مالک کماکان به انتشار اثر ادامه داده است؛ حتی ممکن است افراد در پیام‌رسان‌ها با یکدیگر مکالمه داشته باشند و فردی بخواهد به آن مکالمات استناد کند و موارد مشابه بسیار.

در مواردی از این قبیل که عملی در بستر فضای مجازی رخ می‌دهد و شخصی می‌خواهد به استناد آن حقوق خود را مطالبه یا حتی دعوای حقوقی یا کیفری مطرح کند همیشه این نگرانی وجود دارد که تا زمان اقدام لازم، آن افراد اقدام به حذف محتوا کنند. قوانین بدین منظور «تامین دلیل» را پیش‌بینی کرده‌اند.

تامین دلیل بدین معناست که فرد دلیلی را که می‌خواهد به آن استناد کند اصطلاحا در امنیت قرار می‌دهد و آن را تامین می‌کند تا حتی در صورت حذف آثار عمل کماکان امکان استناد به آن وجود داشته باشد.

برای تامین دلیل باید چگونه اقدام کرد؟

بدین منظور باید ابتدا به شورای حل اختلاف نزدیک محل خود مراجعه کنید و اعلام نمایید که می‌خواهید تامین دلیل کنید و پس از اعلام موضوع از سوی شورای حل اختلاف به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع داده می‌شوید. از آنجا که عمده اختلافات فیمابین فعالان این حوزه در فضای مجازی رخ می‌دهد قاعدتا باید به کارشناس رسمی دادگستری در حوزه آی‌تی مراجعه کنید. اگر کارشناس رسمی مورد وثوق می‌شناسید می‌توانید آن را به شورا پیشنهاد دهید البته شورا تکلیفی در پذیرش آن کارشناس ندارد.

پس از ارجاع موضوع به کارشناس و پرداخت حق‌الزحمه توسط متقاضی تامین دلیل، کارشناس گزارشی آماده می‌کند که اعتبار قانونی دارد و می‌تواند به عنوان دلیل در دادگاه ارائه شود و قاضی به آن ترتیب اثر می‌دهد حتی اگر آن دلیل از بستر فضای مجازی حذف شود.

بنابراین پس از تامین دلیل هیچ نگرانی نخواهید داشت حتی می‌توان با گذشت مدت زمان زیادی از انجام تامین دلیل و آماده شدن گزارش کارشناس رسمی نسبت به طرح دعوا اقدام کنید.

البته پیشنهاد می‌شود بعد از انجام تامین دلیل سعی کنید موضوع از طریق مذاکره و سازش خاتمه پیدا کند و حل و فصل شود.