اعلام نتایج فراخوان پذیرش شتابدهنده‌ها در مرکز نوآوری آومیک

نتایج فراخوان پذیرش شتابدهنده‌های متقاضی استقرار در مرکز نوآوری رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر که از تاریخ ۹ مردادماه جاری به مدت ۱۰ روز به صورت عمومی از طریق تبلیغات تلویزیونی و فضای مجازی منتشر شده بود اعلام شد.

گفتنی است پس از ثبت‌نام شتابدهنده‌ها، کمیته ارزیابی پس از انطباق شاخص‌های در نظر گرفته‌شده فراخوان و بررسی و احراز شرایط اولیه متقاضیان، ۱۳ شتابدهنده را واجد شرایط دعوت در مرحله نهایی ارزیابی تخصصی احراز کرد و پس از آن ۲۳مرداد ۱۴۰۰ نشستی با حضور اساتید دانشگاه و تعدادی از مدیران اجرایی مرتبط در حوزه کسب وکار جهت داوری در محل سالن آمفی تئاتر ساختمان آومیک در ایستگاه نوآوری شریف برگزار شد.

هیئت داوران دعوت‌شده در این نشست متشکل از نماینده معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، معاون نوآوری پارک فناوری پردیس، نماینده موسسه دانش بنیان برکت و تعدادی از مدیران مرتبط سازمانی از جمله معاون تنظیم بازار و توسعه کسب‌وکار ساترا و همچنین نمایندگان مرکز طرح، برنامه و بودجه، معاونت منابع مالی و سرمایه انسانی، اداره کل کالا سازمان صداوسیما بودند که به ارزیابی تخصصی شتابدهنده‌ها اقدام کردند.

برخی از اهم ملاک‌هایی که ارزیابی شتابدهنده‌ها براساس آنها انجام شد عبارت‌اند از:

  • ارتباط حوزه فعالیت شتابدهنده با زنجیره ارزش صنعت رسانه
  • وضعیت تجربه، منتورها و تخصص
  • وضعیت نیروی انسانی
  • پیش‌بینی میزان اشتغال‌زایی
  • میزان ارتباط شتابدهنده با مراکز علمی و دانشگاهی
  • مدل جذب منابع مالی و تخصیص سرمایه به تیم‌ها و طرح‌های منتخب
  • ارتباط فعالیت شتابدهنده با ساترا
  • بدیل بودن فعالیت شتابدهنده در حوزه تخصصی رسانه

در این جلسه که به دلیل ضرورت رعایت شرایط و تمهیدات ویژه کرونایی با حضور تنها یک نفر از هر شتابدهنده برگزار شد، نمایندگان ۱۳ تیم دعوت‌شده بر مبنای حروف الفبا ۵ دقیقه فرصت ارائه مطالب و ۵ دقیقه فرصت پاسخ گویی به سوالات داوران بر اساس شاخص‌های گفته‌شده قبل از جلسه داده شد. شایان ذکر است شتابدهنده گسترش رسانه فیروزه با عدم معرفی نماینده و حضور در نشست از فرایند داوری حذف شد.

در نهایت پس از جمع‌بندی فرم‌ها، تحلیل امتیازات و نظرات هیئت داوران، نتایج رتبه‌‎بندی و اولویت هر یک از شرکت‌کنندگان طبق نمودار زیر اعلام شد:

بر این اساس، تنظیم‌یار رتبه اول، برش رتبه دوم، رسان ایران رتبه سوم، رسانیوم رتبه چهارم، حنیف رتبه پنجم، متدیتا رتبه ششم، تلوبیون رتبه هفتم، حوزه هنری دیجیتال رتبه هشتم، اینووان رتبه نهم، سلوک رتبه دهم، اتریاد رتبه یازدهم و طلایه‌داران رتبه دوازدهم را به خود اختصاص دادند.

بدیهی است با توجه به محدودیت ظرفیت پذیرش در مرکز آومیک، با تیم ها بر حسب اولویت تعیین‌شده و اسناد و سوابق تکمیلی ارائه تیم‌ها در نشست داوری، جهت تبیین ضوابط و شرایط استقرار مذاکره می‌شود.