خرداد
۱۸
۱۳۹۸

نشست هم اندیشی مدیران رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضاى مجازى با حضور رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضاى مجازى، دبیر شورای عالی فضای مجازی، معاون قضائى دادستان كل كشور، معاون حقوقى سازمان تنظيم مقررات صوت و تصوير فراگير، معاون فضاى مجازى سازمان صداوسيما، معاون محتوايى مركز ملى فضاى مجازى، و جمعی از فعالان این حوزه در تالار ملاصدرا برگزار شد.
نشست هم انديشى مديران تنظيم مقررات صوت و تصوير فراگير در فضاى مجازى با فعالان اين حوزه
نشست هم اندیشی مدیران رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضاى مجازى با حضور رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضاى مجازى، دبیر شورای عالی فضای مجازی، معاون قضائى دادستان كل كشور، معاون حقوقى سازمان تنظيم مقررات صوت و تصوير فراگير، معاون فضاى مجازى سازمان صداوسيما، معاون محتوايى مركز ملى فضاى مجازى، و جمعی از فعالان این حوزه در تالار ملاصدرا برگزار شد. 
 
در اين نشست ‎سید محمد صادق امامیان رئيس سازمان تنظيم مقررات صوت و تصوير فراگير در فضاى مجازى گفت: باتوجه به روندی که در جهان پیش گرفته شده تا دو یا سه سال آینده سهم رسانه های صوت و تصویر فراگیر از ترافیک اینترنت بیش از ٨٠ درصد است.
‏‎رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضاى مجازى افزود: این یک اتفاق مثبت است که مردم ما از سرویس های داخلی استفاده می کنند و باید تلاش کنیم در راستای تقویت تولید ملی حرکت کنیم.
‏‎وی ادامه داد: از ٦ ماه پیش که من به این سازمان آمدم سرویس ها و ایده های جدیدی خلق شده که هم فرصت و هم تهدید است. همگرایی ویدیو های برخط، در کشور ما یک نو آوری است. كه بايد توجه ويژه اى به آن داشت.
‏‎امامیان گفت: ما در تلاش هستیم تا نهادهای مربوط به صوت و تصویر فراگیر با هم همکاری داشته باشند. همچنین بايد کل توان حاکمیتی به مرور بسیج شوند تا از مسائل بخشی نگری و نگاه های کوتاه مدت، به مسائل کلان و مهم تر برسیم.
 
‏‎دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در این نشست گفت: امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما و مرکز ملی فضای مجازی در زمینه قوانین صوت و تصویر فراگیر  با هم هماهنگ باشند.
‏‎ابوالحسن فیروز آبادی افزود: فیک نیوز ها از مهمترین مشکلات این روز های فضای مجازی هستند. به جز آمریکا که سردمدار اینها است همه نگران این مسئله هستند. نگرانی اروپايى ها حتی از ما بیشتر است و قوانینی که در این زمینه وضع شده به این موضوع  گواهی می دهد.
وى گفت: ‎ما نیاز به مدل های جدیدى داریم و مدل های جدید، نو آوری و هم فکری می طلبد. این طور نیست که ما پشت درب های بسته به مدل های جدید برسیم. بلكه با کمک شما و فعالان اين حوزه، طراحی های نو شكل مى گيرد.
‏‎فیروز آبادی ادامه داد: از شما می خواهیم کمک کنید كه به یک مدل بومی دست پیدا کنیم. نه اینکه هیچ بهره ای از مدل کشورهای دیگر نبریم. بلکه باید مدل کشور های دیگر را با شرایط کشور خود تطبیق دهیم. اگر ما مدل جدید داشته باشیم می توانیم جهانی فکر کنیم و بازارهای دنیا را به سمت خود جلب كنيم.

‏‎معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی هم در این نشست گفت: قوانین و مقرراتی که در حوزه صوت و تصویر فراگیر تنظیم می شود باید ضمن ایجاد فضای رقابتی منافع کسب و کار را هم تامین کند.
‏‎جواد جاویدنیا ادامه داد: امیدواریم با امضای تفاهم نامه هایی در این زمینه با چندگانگی مواجه نباشیم.

وحيد فرهمند معاون حقوقی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضاى مجازى گفت:
مطالعه تنظیم‌گرهای جهانى نشان می دهد که چند موضوع پیش فرض را در دستور کار قرار داده اند و بعد به دنبال راه حل آن رفته اند.
فرهمند گفت: برای مثال یکی از موضوعات پیش رو بحث حقوق مالکیت فکری است که امروز یکی از مهمترین دغدغه‌های تنظیم‌گرها شناخته شده است. و به این سمت حرکت کرده اند که از حقوق مالکیت فکری حمایت کنند.
وی خاطرنشان کرد: اروپایی ها بعد از چند اتفاق خاص در حوزه تنظیم‌گری به این موضوع رسیدند که باید به حفاظت و صیانت داده‌ها توجه ویژه اى داشته باشند و حقوق افراد نسبت به داده های شان را مهم قلمداد کنند. ضمن اینکه باید نگاه می‌کردند که پلتفرم ها و سرویس ها چقدر از اطلاعات کاربران را به درستی استفاده و از آن حفاظت می‌كنند.
فرهمند در ادامه افزود: بحث ساماندهی آی پی ها، حقوق مالکیت فکری، حقوق دیتا پروژکشن‌ها، مقررات تولید محتوا، رقابت، نحوه درآمدهای مالی و تامین مالی رسانه ها و تبلیغات در فضای مجازی را موضوعات و شئون مختلف تنظیم‌گری در سال ۹۸ قلمداد کرد.
‏‎در ادامه این نشست، فعالان حوزه صوت و تصویر فراگیر با مسئولان به پرسش و پاسخ پرداختند.