گفتگوی تلویزیونی درباره تنظیم گری حوزه صوت و تصویر فراگیر

23 min - گفتگوی تلویزیونی درباره تنظیم گری حوزه صوت و تصویر فراگیر

سید احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صدا و سیما با وحید فرهمند، معاون تدوین مقررات و امور حقوقی ساترا در برنامه هفت درباره چالش های صنعت ویدیوی درخواستی (VOD) و تنظیم گری رسانه با یکدیگر به گفتگو پرداختند.

در این گفتگوی زنده که از شبکه سه سیما و برنامه هفت پخش شد. سید احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صدا و سیما در خصوص فعالیت VOD و سرعت رشد آن در ایران، به نکاتی اشاره داشت.

وی گفت: صدور مجوز VOD و تنظیم گری رسانه ها در گذشته بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. اما در شرایط فعلی و با توجه به توسعه روز افزون و نیاز به تنظیم گری این بخش، حاکمیت به این نتیجه رسید که صدا و سیما را متولی این حوزه کند.

وی در خصوص لزوم ایجاد فضای رقابت در صنعت VOD افزود: انحصار گری در بخش VOD به فرم و محتوای آن آسیب جدی وارد می کند و باید فضا برای رقابت شرکت ها و موسسات فراهم شود.

قاضی زاده هاشمی خاطر نشان کرد: در کمیسیون فرهنگی، لایحه حق مالکیت فکری و معنوی آثار فرهنگی، هنری و سینمایی مطرح شده است. و در آینده نزدیک نیز، قانون copyright بعد از تصویب، به صورت اجرایی در خواهد آمد.

همچنین وحید فرهمند، معاون تدوین مقررات و امور حقوقی ساترا با بیان اهمیت تنظیم گری در رسانه ها، به جایگاه ویژه و مهم تولید محتوای بومی اشاره کرد و افزود: ضعف محتوایی سرویس های داخلی در قیاس با محتوای سرویس های خارجی حس می شود. ولی خوشبختانه گرایش مخاطبان داخلی به سرویس های بومی بیشتر از نمونه های خارجی آن بوده است. وی در ادامه با اشاره به چالش های صنعت VOD از جمله رقابت، قانون مالکیت فکری و صیانت از داده های کاربران پرداخت و نیز با تأکید بر بومی بودن محتواها، الگو برداری از نمونه های موفق جهانی در زمینه تنظیم گری رسانه را لازم دانست.

برای دیدن این گفتگوی تلویزیونی به ویدیوی زیر مراجعه فرمایید:

 

اخبار

VODتولید محتوارسانه‌ساتراصدا و سیمافرهمندقاضی زاده هاشمیمعاون تدوین مقررات و امور حقوقی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *