چهارمین آئین اعطای مجوز به فعالان رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی برگزار شد

11 min - چهارمین آئین اعطای مجوز به فعالان رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر، سیاهکلی در این مراسم با بیان اینکه 27 رسانه در دوره‌های قبل با نوع فعالیت ناشر محور و کاربر محور مجوز دریافت کردند، گفت: این مجوزها به صورت آزمایشی و شش ماهه هستند و بعد از شش ماه و در صورت تعامل رسانه با سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، تمدید خواهند شد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی با اشاره به اینکه سازمان صداوسیما پذیرفته است که فعالان عرصه فضای مجازی را از همکاران خود خطاب کرده و در این راستا یک حرکت عظیم رسا نه ای در کشور در حال انجام بوده و باید آن را به فال نیک بگیریم چرا که تصمیم نظام، حرکت رو به جلو است.

سیاهکلی در ادامه با تأکید بر اینکه هدف سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی ایجاد محدودیت برای کسب و کار شرکت‌های IPTV، ناشر محور و کاربر محور نیست، تصریح کرد: کسب و کار در فضای مجازی به معنای شکستن خطوط قرمز نیست و از شرکت‌های دارای مجوز انتظار می‌رود که موازین و مقررات را رعایت کنند.

او افزود: از امروز تبلیغ شرکت‌های دارای مجوز از سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی پخش می‌شود و بخشی از آن نیز رایگان است تا رسانه‌ها رشد کنند.

سیاهکلی به سابقه تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی در کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، آمریکا، چین و کره‌جنوبی اشاره کرد و افزود: سازمان IWF در انگلستان بر محتوای مورد نیاز کودکان نظارت می‌کند و همه می‌دانند که این محتوا برای کودکان مضر نیست اما متأسفانه در کشور چنین سیستمی را نداریم.

او افزود: محتوای فضای مجازی، ترکیبی از مضر و مفید است و آحاد مردم آن را تولید می‌کنند و کسی نیست که بر صحت محتوا، صحه بگذارد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، «سالم، صحیح و پاک» را شعار این سازمان عنوان کرد و گفت: سالم بودن یعنی اینکه آثار سوء نداشته باشد، پاک بودن یعنی اینکه موازین شرعی و حلال و حرام بودن را رعایت کرده باشد و صحیح بودن نیز یعنی اینکه محتوا باید مستند و قابل اتکا باشد.

او افزود: از دارندگان مجوز فعالیت انتظار داریم که با همکاری آن‌ها یک IWF جهانی برای تحقق شعار «سالم، صحیح و پاک» داشته باشیم و با همکاری شما این اتفاق مهم محقق خواهد شد.

سیاهکلی در ادامه به برنامه‌های جدید سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی برای حمایت از شرکت‌های استارتاپی از طریق برنامه‌های تلویزیونی خبر داد و گفت: ما در تلاش هستیم تا از طریق برنامه‌های تلویزیونی، شرکت‌های موفق استارتاپی را معرفی کرده و برای آن‌ها سرمایه‌گذار فراهم کنیم تا فعالیت‌ آن‌ها رونق بگیرد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی به راه‌اندازی API مخصوص این سازمان برای نصب در سایت‌های دارای مجوز خبر داد و خاطرنشان کرد: از هر سایتی که مجوز این سازمان را دریافت می‌کند، درخواست می‌کنیم تا این نشان را در سایت خود قرار داده تا کاربران از طریق کلیک بر روی آن نشانه، بتوانند نظرشان را درباره محتوای منتشر شده بر اساس سه اصل «سالم، صحیح و پاک» اعلام کنند و نظر مخاطبان به صورت مستقیم به مدیر سایت و سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی ارسال می‌شود.

دوره آموزشی مدیریت رسانه در دانشگاه صداوسیما برای دارندگان مجوز فعالیت در فضای مجازی، از دیگر محورهای سخنان سیاهکلی بود. او افزود: این دوره‌ها با 10 سرفصل، پنجشنبه‌ها در دانشگاه صداوسیما برگزار می‌شود و در گام نخست، یک گروه 27 نفره از دارندگان مجوز در آن حضور دارند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی خاطرنشان کرد: این دوره‌ها با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود و گواهی پایان دوره نیز به شرکت‌کنندگان اهدا خواهد شد.

سیاهکلی تأکید کرد: امروز وظیفه ما این است که میراث علمی و فرهنگی‌مان را بر بستر فضای مجازی قرار دهیم و به دنیا عرضه کنیم و میراثی ماندگار برای آیندگان برجای بگذاریم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی در انتهای این نشست، گپی کوتاه با افرادی که مجوز فعالیت‌ آن‌ها اعطا شده بود داشت و گفت: در دیدار اخیری که خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان بر جذب مخاطب بالای 200 میلیونی از طریق برنامه‌های رسانه ملی و حمایت از شرکت‌های تولیدکننده محتوا در کشورهای حوزه فارسی زبان، اروپا و آفریقا اشاره کردند. بنابراین رسانه ملی از شرکت‌های دارای مجوز برای تولید محتوای رادیویی و تلویزیونی و فعالیت در حوزه بین‌الملل، حمایت می‌کند.

در پایان این مراسم، رسانه IPTV با نشان «آیو»، رسانه کاربر محور با نشان «ارمغان راه‌طلایی» و14 رسانه‌ ناشر محور به نام‌ها «مووی تو»، «نوبین»، «مجری رسانه»، «ایما»، «پادنا»، «روشا»، «پرشیا دایجست»، «سیمای همراه»، «نوربین»، «استادیوم»، «بینوگرام»، «سرزمین هنر»، «آینانت» و «پویا رسانه» مجوز فعالیت آزمایشی شش ماهه‌شان را دریافت کردند.

اخبار

IPTVIWFآئین اعطای مجوزآینانتآیوارمغان راه‌طلاییاستادیومایمابینوگرامرسانه‌روابط عمومیروشاسازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازیسرزمین هنرسیاهکلیسیمای همراهفعالان رسانه‌مجری رسانهمووی توناشر محورنوبیننوربینپادناپرشیا دایجستپویا رسانهکاربر محور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *